Sullins Connector Solutions GSA18DRMD-S288
GSA18DRMD-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GSA18DRMD-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND
Datasheet Download
GSA18DRMD-S288.pdf
Availability of GSA18DRMD-S288
QUANTITY
GSA18DRMD-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GSA18DRMD-S288
Internal Part NumberEIS-GSA18DRMD-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSA18DRMD-S288
Related LinksGSA18DR, GSA18DRMD-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSA18DRMD-S288 Details Description
Related parts for GSA18DRMD-S288
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 1.52A 288 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECT/REG 3.3V SOT89-5 datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1.47A 37 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf