Schurter GSF2.1011.01
GSF2.1011.01 picture photo
Mfg. Part Number
GSF2.1011.01
Brief Description
MODULE PWR ENTRY FRONT SNAP-IN
Datasheet Download
GSF2.1011.01.pdf
Availability of GSF2.1011.01
QUANTITY
GSF2.1011.01 Order Process
Ship out your order
Specifications of GSF2.1011.01
Internal Part NumberEIS-GSF2.1011.01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Modelgsf2-1011-01.igsgsf2-1011-01.stpgsf2-1011-01.dxf
SeriesGSF2
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - UL10A
Voltage - UL125VAC
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, DrawerFuse Holder
Panel Cutout Dimensions-
Panel Thickness0.039" ~ 0.118" (1.00mm ~ 3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSF2.1011.01
Related LinksGSF2.1, GSF2.1011.01 Datasheet, Schurter Distributor
GSF2.1011.01 Details Description
Related parts for GSF2.1011.01
CONN HEADER .100 DUAL STR 14POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC IGBT DRIVER PHOTOFLASH 10TDFN datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
RES 543 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 19VWM 30.8VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 36 AWG 1000 FT BU datasheet.pdf
1800UF 100V 25,4X45 datasheet.pdf