Amphenol Industrial GTC00A-40-10PW
GTC00A-40-10PW picture photo
Mfg. Part Number
GTC00A-40-10PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
GTC00A-40-10PW.pdf
Availability of GTC00A-40-10PW
QUANTITY
GTC00A-40-10PW Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC00A-40-10PW
Internal Part NumberEIS-GTC00A-40-10PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert40-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC00A-40-10PW
Related LinksGTC00A-, GTC00A-40-10PW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC00A-40-10PW Details Description
Related parts for GTC00A-40-10PW
WIRE WW 30AWG YELLOW 7" 50PC/PK datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC AXIAL datasheet.pdf
SAC305 TRI BAR SOLDR - 2.5LB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 25.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 32MLF datasheet.pdf
RF PLATE CHOKE datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
150UF 16V 9.779X24.714 105C AXI datasheet.pdf
Wideband 4 GHz, 36 dB Isolation at 1 GHz, CMOS 1.65 V to 2.75 V, Dual SPDT IC datasheet.pdf