Amphenol Industrial GTC06G2-24-28P
GTC06G2-24-28P picture photo
Mfg. Part Number
GTC06G2-24-28P
Brief Description
CONN PLUG 24POS INLINE PIN
Datasheet Download
GTC06G2-24-28P.pdf
Availability of GTC06G2-24-28P
QUANTITY
GTC06G2-24-28P Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06G2-24-28P
Internal Part NumberEIS-GTC06G2-24-28P
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06G2-24-28P
Related LinksGTC06G2, GTC06G2-24-28P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06G2-24-28P Details Description
Related parts for GTC06G2-24-28P
IC REG LDO ADJ 5A DPAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PIN 20-14AWG M-N-L 30GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .8MM TIN SIDE E datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY/NAT 7.87"LX7.24"W datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 36UH SMD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 74MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
RELAY AUTO SPDT 30A 10V datasheet.pdf
# JACK ASSY datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf