Amphenol Industrial GTS08F-20-27S
GTS08F-20-27S picture photo
Mfg. Part Number
GTS08F-20-27S
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
GTS08F-20-27S.pdf
Availability of GTS08F-20-27S
QUANTITY
GTS08F-20-27S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTS08F-20-27S
Internal Part NumberEIS-GTS08F-20-27S
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTS08F-20-27S
Related LinksGTS08F, GTS08F-20-27S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTS08F-20-27S Details Description
Related parts for GTS08F-20-27S
IC ENCORE MCU FLASH 1K 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 125VAC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RS232 DB9 TO RS422 TERM BLOCK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 470 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf