Panasonic Industrial Automation Sales GX-F12BI-P-R
GX-F12BI-P-R picture photo
Mfg. Part Number
GX-F12BI-P-R
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SENSOR PROX PNP 3.3MM 12-24VDC
Datasheet Download
GX-F12BI-P-R.pdf
Availability of GX-F12BI-P-R
QUANTITY
GX-F12BI-P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of GX-F12BI-P-R
Internal Part NumberEIS-GX-F12BI-P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGX Series Inductive Prox Sensors
Hot New Technologies
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesGX
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.13" (3.3mm)
Output TypePNP-NC, 3-Wire
Response Frequency500Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyPlastic
Voltage - Supply12 VDC ~ 24 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP68
IndicatorLED
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GX-F12BI-P-R
Related LinksGX-F12, GX-F12BI-P-R Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
GX-F12BI-P-R Details Description
Related parts for GX-F12BI-P-R
RES SMD 97.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 82VWM 189VC R6 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 12 RES MULT OHM 8SIP datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.58M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 10VOUT 100W datasheet.pdf
A22TK-2RL-03-K03 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf