Fairchild Semiconductor H11C6300
H11C6300 picture photo
Mfg. Part Number
H11C6300
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Triac, SCR Output
Brief Description
OPTOISOLATOR 5.3KV SCR 6DIP
Datasheet Download
H11C6300.pdf
Availability of H11C6300
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
H11C6300 Order Process
Ship out your order
Specifications of H11C6300
Internal Part NumberEIS-H11C6300
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Triac, SCR Output
Series-
PackagingTube
Output TypeSCR
Zero Crossing CircuitNo
Number of Channels1
Voltage - Isolation5300Vrms
Voltage - Off State400V
Static dV/dt (Min)500V/µs
Current - LED Trigger (Ift) (Max)30mA
Current - On State (It (RMS)) (Max)300mA
Current - Hold (Ih)-
Turn On Time-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)60mA
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package6-DIP
ApprovalsUR, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H11C6300
Related LinksH11C, H11C6300 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
H11C6300 Details Description
Related parts for H11C6300
RES SMD 8.87KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 12V SSMINI5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLLSIDE ROTARY datasheet.pdf
RES 732 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf