Crydom H12WD4825-10
H12WD4825-10 picture photo
Mfg. Part Number
H12WD4825-10
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR 25A 480VAC AC OUT PNL
Datasheet Download
H12WD4825-10.pdf
Availability of H12WD4825-10
QUANTITY
H12WD4825-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of H12WD4825-10
Internal Part NumberEIS-H12WD4825-10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D ModelH12 Series.satH12 Series.dwgH12 Series.stp
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesH12WD
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current25A
Voltage - Input4 ~ 32VDC
Voltage - Load48 ~ 660 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H12WD4825-10
Related LinksH12WD4, H12WD4825-10 Datasheet, Crydom Distributor
H12WD4825-10 Details Description
Related parts for H12WD4825-10
FUSE GLASS 300MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 4A 250V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 14POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PIN datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MAX2871 datasheet.pdf
TV 55C 55#22D SKT PLUG datasheet.pdf
480 MHz Single-Supply (5 V) Triple 2:1 Multiplexers IC datasheet.pdf