Vishay/Dale RLR07C1780FSB14
RLR07C1780FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1780FSB14
Brief Description
RES 178 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1780FSB14.pdf
Availability of RLR07C1780FSB14
QUANTITY
RLR07C1780FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1780FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1780FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1780FSB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1780FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1780FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C1780FSB14
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 1.82KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 88.7KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
BOA 6DB LC/UPC BB datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1% 1/6W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
FLANGED OUTLET NON-NEMA datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf