Omron Automation & Safety H3CRF AC100240/DC100125
H3CRF AC100240/DC100125 picture photo
Mfg. Part Number
H3CRF AC100240/DC100125
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
TIMER SS REPEAT CYCLE 11PIN
Datasheet Download
H3CRF AC100240/DC100125.pdf
Availability of H3CRF AC100240/DC100125
QUANTITY
H3CRF AC100240/DC100125 Order Process
Ship out your order
Specifications of H3CRF AC100240/DC100125
Internal Part NumberEIS-H3CRF AC100240/DC100125
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesH3CR-F
Relay TypeIntegrated
FunctionRepeat Cycle, Twin Timer
CircuitDPDT (2 Form C)
Delay Time0.05 Sec ~ 30 Hrs
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Voltage - Supply100 ~ 240VAC, 100 ~ 125VDC
Mounting TypeSocket
Termination Style11 Pin Socketable
Timing Adjustment MethodHand Dial
Timing Initiate MethodInput Voltage
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H3CRF AC100240/DC100125
Related LinksH3CRF AC100, H3CRF AC100240/DC100125 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H3CRF AC100240/DC100125 Details Description
Related parts for H3CRF AC100240/DC100125
CONN EDGECARD 24POS .156 R/A datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2CHAN 3ST 16-SOEIAJ datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 160A POWRBLOK datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf