FFF H604008000J0G
H604008000J0G picture photo
Mfg. Part Number
H604008000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB SPR CLA R/HOLE
Datasheet Download
H604008000J0G.pdf
Availability of H604008000J0G
QUANTITY
H604008000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of H604008000J0G
Internal Part NumberEIS-H604008000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesH6
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level4
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current11A
Voltage300V
Wire Gauge12-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H604008000J0G
Related LinksH60400, H604008000J0G Datasheet, FFF Distributor
H604008000J0G Details Description
Related parts for H604008000J0G
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 70NS 32EDIP datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 45V 4A TO225 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 2POS R/A 2.5MM SMD datasheet.pdf
KEYPAD 12 BTN 3X4 SEALED datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 33A 400W datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 24-28AWG GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 50A TO247 datasheet.pdf