Omron Automation & Safety H7BX-AW AC100-240
H7BX-AW AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
H7BX-AW AC100-240
Manufacturer
Product Category
Panel Meters - Counters, Hour Meters
Brief Description
COUNTER LCD 6 CHAR 100-240V PNL
Datasheet Download
H7BX-AW AC100-240.pdf
Availability of H7BX-AW AC100-240
QUANTITY
H7BX-AW AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of H7BX-AW AC100-240
Internal Part NumberEIS-H7BX-AW AC100-240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
Multiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters - Counters, Hour Meters
SeriesH7BX
TypePreset, Tachometer, Totalizer
Operating ModeUp, Down, Command, Individual, Quadrature
Count Rate30Hz, 10kHz
Time Format-
Number Of Characters Per Row6, 6
Display TypeLCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.531" (13.50mm), 0.354" (9.00mm)
Input TypeNo Voltage, Voltage
Output TypeRelay, Solid State
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
ResetExternal, Front Panel, Programmable
Panel Cutout DimensionsSquare - 68.00mm x 68.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP54 (Face)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H7BX-AW AC100-240
Related LinksH7BX-AW , H7BX-AW AC100-240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H7BX-AW AC100-240 Details Description
Related parts for H7BX-AW AC100-240
IC RESET MONITOR 3.06V SOT23B datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 720MA 540 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 39PF 500V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 28POS datasheet.pdf
RES 33K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf