FFF H802108000J0G
H802108000J0G picture photo
Mfg. Part Number
H802108000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
1500 TB SPRING CLAMP 45D
Datasheet Download
H802108000J0G.pdf
Availability of H802108000J0G
QUANTITY
H802108000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of H802108000J0G
Internal Part NumberEIS-H802108000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesH8
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level2
Pitch0.591" (15.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current37A
Voltage600V
Wire Gauge6-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingCopper - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H802108000J0G
Related LinksH80210, H802108000J0G Datasheet, FFF Distributor
H802108000J0G Details Description
Related parts for H802108000J0G
FIXED IND 200NH 43.1A 0.426 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10.8W .55-1.8VOUT 6A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VIDEO MULTIPLEXER 8X1 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 6.2A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO41 datasheet.pdf
FILTER SAW RF 1762.5MHZ SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf