Panasonic Electric Works HC2K-DC12V
HC2K-DC12V picture photo
Mfg. Part Number
HC2K-DC12V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 12V
Datasheet Download
HC2K-DC12V.pdf
Availability of HC2K-DC12V
QUANTITY
HC2K-DC12V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC2K-DC12V
Internal Part NumberEIS-HC2K-DC12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current100mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-40°C ~ 50°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC2K-DC12V
Related LinksHC2K-, HC2K-DC12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC2K-DC12V Details Description
Related parts for HC2K-DC12V
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HARDWARE MOUNTING KIT 2-56 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF 20POS datasheet.pdf
RES 2.67M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.8A 68V DO35 datasheet.pdf
PLD M 360 W-100 695 datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 630VDC datasheet.pdf