Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM0703-6R8-R
HCM0703-6R8-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM0703-6R8-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 4.5A 60 MOHM SMD
Datasheet Download
HCM0703-6R8-R.pdf
Availability of HCM0703-6R8-R
QUANTITY
HCM0703-6R8-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM0703-6R8-R
Internal Part NumberEIS-HCM0703-6R8-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHCM0703 Series Power Inductors
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHCM0703
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating4.5A
Current - Saturation8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.280" L x 0.268" W (7.10mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM0703-6R8-R
Related LinksHCM070, HCM0703-6R8-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM0703-6R8-R Details Description
Related parts for HCM0703-6R8-R
SOFTWARE WEB DNLD DC 9 UPGRADE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN EDGE .100 20POS DR LOW P datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf