Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM0703-6R8-R
HCM0703-6R8-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM0703-6R8-R
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 4.5A 60 MOHM SMD
Datasheet Download
HCM0703-6R8-R.pdf
Availability of HCM0703-6R8-R
QUANTITY
HCM0703-6R8-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM0703-6R8-R
Internal Part NumberEIS-HCM0703-6R8-R
Material - CorePowdered Iron
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating4.5A
Current - Saturation8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.280" L x 0.268" W (7.10mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM0703-6R8-R
Related LinksHCM070, HCM0703-6R8-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM0703-6R8-R Details Description
Related parts for HCM0703-6R8-R
CARDEDGE 86POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP CER 22PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 470 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 62MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 44POS HL LOW P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf