Sullins Connector Solutions HCM12DSEN-S243
HCM12DSEN-S243 picture photo
Mfg. Part Number
HCM12DSEN-S243
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET
Datasheet Download
HCM12DSEN-S243.pdf
Availability of HCM12DSEN-S243
QUANTITY
HCM12DSEN-S243 Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM12DSEN-S243
Internal Part NumberEIS-HCM12DSEN-S243
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM12DSEN-S243
Related LinksHCM12DS, HCM12DSEN-S243 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCM12DSEN-S243 Details Description
Related parts for HCM12DSEN-S243
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV 12V 24SOIC datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP RATIO SOT23 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 9.33"L X 5.16"W datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 625KSPS 64TQFP datasheet.pdf
FUSE 6A 250V AXIAL FAST datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf