Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM1305-220-R
HCM1305-220-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM1305-220-R
Brief Description
FIXED IND 22.0UH 10.0A SMT
Datasheet Download
HCM1305-220-R.pdf
Availability of HCM1305-220-R
QUANTITY
HCM1305-220-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM1305-220-R
Internal Part NumberEIS-HCM1305-220-R
Material - CorePowdered Iron
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating6.2A
Current - Saturation10A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)51.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM1305-220-R
Related LinksHCM130, HCM1305-220-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM1305-220-R Details Description
Related parts for HCM1305-220-R
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 50A 125V datasheet.pdf
CAP MICA 510PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 48V datasheet.pdf