Avago Technologies US, Inc. HCPL-2200-300E
HCPL-2200-300E picture photo
Mfg. Part Number
HCPL-2200-300E
Brief Description
OPTOISO 3.75KV TRI-STATE 8DIP GW
Datasheet Download
HCPL-2200-300E.pdf
Availability of HCPL-2200-300E
QUANTITY
HCPL-2200-300E Order Process
Ship out your order
Specifications of HCPL-2200-300E
Internal Part NumberEIS-HCPL-2200-300E
Marking/Labeling Revision B 14/Jan/2014
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Voltage - Isolation3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)1kV/µs
Input TypeDC
Output TypeTri-State
Current - Output / Channel25mA
Rise / Fall Time (Typ)55ns, 15ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)10mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 20 V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package8-DIP Gull Wing
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCPL-2200-300E
Related LinksHCPL-22, HCPL-2200-300E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HCPL-2200-300E Details Description
Related parts for HCPL-2200-300E
SIDACTOR UNI 75V 50A DO214 datasheet.pdf
TAPE POLYESTER FILM 1.5" datasheet.pdf
RES 1.00K OHM 4W 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CORD 3 POS FEMALE, RA 2M 22 AWG datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf