Avago Technologies US, Inc. HCPL-2502
HCPL-2502 picture photo
Mfg. Part Number
HCPL-2502
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 3.75KV TRANS W/BASE 8DIP
Datasheet Download
HCPL-2502.pdf
Availability of HCPL-2502
QUANTITY
HCPL-2502 Order Process
Ship out your order
Specifications of HCPL-2502
Internal Part NumberEIS-HCPL-2502
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMult Device Design Changes 10/Nov/2015
PCN PackagingMultiple Devices Marking/Labeling 07/Aug/2013
Marking/Labeling Revision B 14/Jan/2014
Standard Package50
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation3750Vrms
Current Transfer Ratio (Min)15% @ 16mA
Current Transfer Ratio (Max)22% @ 16mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)200ns, 600ns
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Base
Voltage - Output (Max)20V
Current - Output / Channel8mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)25mA
Vce Saturation (Max)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCPL-2502
Related LinksHCPL, HCPL-2502 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HCPL-2502 Details Description
Related parts for HCPL-2502
FUSE 10A 600V T-LAG CLASS J datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 70POS .100 R/A AU datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FUSE 250A 1250V 1FKE/115AR CU CE datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 200V 10A ITO220 datasheet.pdf
OSC VCXO 27.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V S2H 0805 datasheet.pdf
RES 10.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 7.5MM 30DEG datasheet.pdf