| Internal Part Number | EIS-HD6413238F10V | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | H8® H8/325 | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | H8/300 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 10MHz | |
| Connectivity | SCI, UART/USART | |
| Peripherals | - | |
| Number of I/O | 53 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 512 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C | |