3M HDC-H240-31S1-TG30
HDC-H240-31S1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
HDC-H240-31S1-TG30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN HEADER 240PS 3ROW VERT GOLD
Datasheet Download
HDC-H240-31S1-TG30.pdf
Availability of HDC-H240-31S1-TG30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HDC-H240-31S1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of HDC-H240-31S1-TG30
Internal Part NumberEIS-HDC-H240-31S1-TG30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLHCD Connector Series 01/Oct/2012
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesHDC (High Density Connector)
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions240
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating3A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDC-H240-31S1-TG30
Related LinksHDC-H240-, HDC-H240-31S1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
HDC-H240-31S1-TG30 Details Description
Related parts for HDC-H240-31S1-TG30
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 3.6V 7.5MM SMD datasheet.pdf
IND CTRL LED ASSY 24V RED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MMIC AMP LN 50-4000MHZ SOT343 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 6KV N750 RADIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 698K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 260MA 6 OHM SMD datasheet.pdf