Vishay/BCcomponents HDE102MBDDJ0KR
HDE102MBDDJ0KR picture photo
Mfg. Part Number
HDE102MBDDJ0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 4KV RADIAL
Datasheet Download
HDE102MBDDJ0KR.pdf
Availability of HDE102MBDDJ0KR
QUANTITY
HDE102MBDDJ0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HDE102MBDDJ0KR
Internal Part NumberEIS-HDE102MBDDJ0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHDE
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDE102MBDDJ0KR
Related LinksHDE102M, HDE102MBDDJ0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HDE102MBDDJ0KR Details Description
Related parts for HDE102MBDDJ0KR
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
LABEL 2" CIRCLE PINK 1000/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
TOP MOUNT 8 PORT PNP 15M PUR datasheet.pdf
SR BTS CB FT 4 ASY J datasheet.pdf
CAP POLY 39UF 0.2 16V SMD datasheet.pdf