Bel Fuse Inc. HES100ZE-AK
HES100ZE-AK picture photo
Mfg. Part Number
HES100ZE-AK
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 3.3V 30A
Datasheet Download
HES100ZE-AK.pdf
Availability of HES100ZE-AK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HES100ZE-AK Order Process
Ship out your order
Specifications of HES100ZE-AK
Internal Part NumberEIS-HES100ZE-AK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package112
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesHES
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max99W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HES100ZE-AK
Related LinksHES10, HES100ZE-AK Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
HES100ZE-AK Details Description
Related parts for HES100ZE-AK
Z8 8K OTP 12 MHZ 28-PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 271.95VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 100A 100V datasheet.pdf
RES ARRAY 23 RES 3.3K OHM 24SSOP datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C GREEN SMD datasheet.pdf
CONN HDR BRKWY .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
PAC-M340-RV24-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf