FFF HFW15R-2STE5LF
HFW15R-2STE5LF picture photo
Mfg. Part Number
HFW15R-2STE5LF
Brief Description
CONN FFC FPC TOP 15POS 1MM R/A
Datasheet Download
HFW15R-2STE5LF.pdf
Availability of HFW15R-2STE5LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HFW15R-2STE5LF Order Process
Ship out your order
Specifications of HFW15R-2STE5LF
Internal Part NumberEIS-HFW15R-2STE5LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions15
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight or Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFW15R-2STE5LF
Related LinksHFW15R-, HFW15R-2STE5LF Datasheet, FFF Distributor
HFW15R-2STE5LF Details Description
Related parts for HFW15R-2STE5LF
DIODE MODULE 400V 165A INT-A-PAK datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENS HEAD RFLECTV SPOT BEAM 40MM datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 900MHZ 16WQFN datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 5.5UH SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 0 DEG GRAY/WHITE datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLUE 5000' datasheet.pdf
IDC PROTECTOR 5POS 26,28AWG datasheet.pdf