Panasonic - BSG HHR-75AAA/BF6
HHR-75AAA/BF6 picture photo
Mfg. Part Number
HHR-75AAA/BF6
Brief Description
BATTERY PACK NIMH 7.2V 700MAH
Datasheet Download
HHR-75AAA/BF6.pdf
Availability of HHR-75AAA/BF6
QUANTITY
HHR-75AAA/BF6 Order Process
Ship out your order
Specifications of HHR-75AAA/BF6
Internal Part NumberEIS-HHR-75AAA/BF6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
RechargeabilityYes
Battery Cell SizeAAA
Number of Cells6
Voltage - Rated7.2V
Capacity700mAh
StructureSide to Side, 1 Row x 6 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension2.48" L x 0.41" W x 1.75" H (63.0mm x 10.5mm x 44.5mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HHR-75AAA/BF6
Related LinksHHR-75, HHR-75AAA/BF6 Datasheet, Panasonic - BSG Distributor
HHR-75AAA/BF6 Details Description
Related parts for HHR-75AAA/BF6
RES SMD 130K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1.4GHZ SC70-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
GDT 75V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 1200W datasheet.pdf