Laird Technologies - Signal Integrity Products HI1206T161R-00
HI1206T161R-00 picture photo
Mfg. Part Number
HI1206T161R-00
Manufacturer
Product Category
Ferrite Beads and Chips
Brief Description
FERRITE CHIP POWER 160 OHM SMD
Datasheet Download
HI1206T161R-00.pdf
Availability of HI1206T161R-00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HI1206T161R-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of HI1206T161R-00
Internal Part NumberEIS-HI1206T161R-00
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesHI
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency160 Ohm @ 100MHz
Current Rating6A
DC Resistance (DCR)18 mOhm Max
Filter TypeDifferential Mode - Single
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.053" (1.35mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HI1206T161R-00
HI1206T161R-00 Details Description
Related parts for HI1206T161R-00
CONN MINI-DIN 3POS FEMALE SHIELD datasheet.pdf
THERMOSTAT 70 DEG C NC 2SIP datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 100VDC 1206 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 20NS 14DIP datasheet.pdf
LED RED DIFF 5X1MM RECT T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
IC TI/E1/J1 FRAMER/LIU 329FPBGA datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER QUAD 100MHZ 24QFN datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf