Hirose Electric Co Ltd HIF2C-20DT-1.27R
HIF2C-20DT-1.27R picture photo
Mfg. Part Number
HIF2C-20DT-1.27R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
Brief Description
CONN HOUSING 20POS 1.27MM
Datasheet Download
HIF2C-20DT-1.27R.pdf
Availability of HIF2C-20DT-1.27R
QUANTITY
HIF2C-20DT-1.27R Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF2C-20DT-1.27R
Internal Part NumberEIS-HIF2C-20DT-1.27R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
SeriesHIF2C
PackagingBulk
Connector TypeRibbon Cable
Number of Positions20
Cable Pitch0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows4
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
Cable TerminationIDC
Wire Gauge28 AWG
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Number of Positions LoadedAll
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF2C-20DT-1.27R
Related LinksHIF2C-20, HIF2C-20DT-1.27R Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF2C-20DT-1.27R Details Description
Related parts for HIF2C-20DT-1.27R
CAP CER 0.047UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming Backlight 24-TSSOP-EP datasheet.pdf
G3 ETHERNET OPTION CARD datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf