Hirose Electric Co Ltd HIF6B-52DA-1.27DSA(71)
HIF6B-52DA-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6B-52DA-1.27DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN HOUSING 52POS 1.27MM
Datasheet Download
HIF6B-52DA-1.27DSA(71).pdf
Availability of HIF6B-52DA-1.27DSA(71)
QUANTITY
HIF6B-52DA-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6B-52DA-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6B-52DA-1.27DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesHIF6
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions52
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6B-52DA-1.27DSA(71)
Related LinksHIF6B-52DA-, HIF6B-52DA-1.27DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6B-52DA-1.27DSA(71) Details Description
Related parts for HIF6B-52DA-1.27DSA(71)
CONN SOCKET RCPT .056-.065 TIN datasheet.pdf
TERM FORK NON INS 12-10AWG datasheet.pdf
MOD IPM 7PAC 600V 300A datasheet.pdf
CONN SECURITY CAP RJ45 datasheet.pdf
RES 4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 254 TYPE A 29POS datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.8V SNT-4A datasheet.pdf