Panasonic Electric Works HJ2-L-AC100V
HJ2-L-AC100V picture photo
Mfg. Part Number
HJ2-L-AC100V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 100V
Datasheet Download
HJ2-L-AC100V.pdf
Availability of HJ2-L-AC100V
QUANTITY
HJ2-L-AC100V Order Process
Ship out your order
Specifications of HJ2-L-AC100V
Internal Part NumberEIS-HJ2-L-AC100V
Coil TypeNon Latching
Coil Current11.6mA
Coil Voltage100VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)80 VAC
Turn Off Voltage (Min)30 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.3 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HJ2-L-AC100V
Related LinksHJ2-L-, HJ2-L-AC100V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HJ2-L-AC100V Details Description
Related parts for HJ2-L-AC100V
CAP FILM 0.11UF 2% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf