Vishay/Dale HLT22507Z10R00KJ
HLT22507Z10R00KJ picture photo
Mfg. Part Number
HLT22507Z10R00KJ
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 225W
Datasheet Download
HLT22507Z10R00KJ.pdf
Availability of HLT22507Z10R00KJ
QUANTITY
HLT22507Z10R00KJ Order Process
Ship out your order
Specifications of HLT22507Z10R00KJ
Internal Part NumberEIS-HLT22507Z10R00KJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLWW Res OBS 09/Oct/2015
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesHLT
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±10%
Power (Watts)225W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeSilicon Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.125" Dia x 10.500" L (28.58mm x 266.70mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLT22507Z10R00KJ
Related LinksHLT22507, HLT22507Z10R00KJ Datasheet, Vishay/Dale Distributor
HLT22507Z10R00KJ Details Description
Related parts for HLT22507Z10R00KJ
CONN HEADER .100 SINGL R/A 18POS datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 344.4VC SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 40W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.059" (1.50mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
FUSE AUTO 175A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf