3M HM-S200E1-8AP1-TG30
HM-S200E1-8AP1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
HM-S200E1-8AP1-TG30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
CONN SOCKET HM 200POS 8ROW R/A
Datasheet Download
HM-S200E1-8AP1-TG30.pdf
Availability of HM-S200E1-8AP1-TG30
QUANTITY
HM-S200E1-8AP1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of HM-S200E1-8AP1-TG30
Internal Part NumberEIS-HM-S200E1-8AP1-TG30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package230
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMetPak™ HM
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleE 25
Number of Positions200
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows8
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Connector Usage-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HM-S200E1-8AP1-TG30
Related LinksHM-S200E1, HM-S200E1-8AP1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
HM-S200E1-8AP1-TG30 Details Description
Related parts for HM-S200E1-8AP1-TG30
RES SMD 475 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC TXRX 240-930MHZ -8-13DB 20QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 48 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7S RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
STRAIGHT FITTING datasheet.pdf
26500 3C 2#16 1#2 P PLUG AN LC datasheet.pdf
Isolated, Low VOUT to 70A, Half-Brick DC/DC Converters datasheet.pdf