Sullins Connector Solutions HMC15DREF-S13
HMC15DREF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HMC15DREF-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND
Datasheet Download
HMC15DREF-S13.pdf
Availability of HMC15DREF-S13
QUANTITY
HMC15DREF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC15DREF-S13
Internal Part NumberEIS-HMC15DREF-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC15DREF-S13
Related LinksHMC15D, HMC15DREF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HMC15DREF-S13 Details Description
Related parts for HMC15DREF-S13
CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 2W 1.1K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 40POS CBL MNT datasheet.pdf
BOARD DEMO AS1116 RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2A DO214AC datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
FUSE 10A WIND CUBE datasheet.pdf