Sullins Connector Solutions HMC43DRTH-S93
HMC43DRTH-S93 picture photo
Mfg. Part Number
HMC43DRTH-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
HMC43DRTH-S93.pdf
Availability of HMC43DRTH-S93
QUANTITY
HMC43DRTH-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC43DRTH-S93
Internal Part NumberEIS-HMC43DRTH-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row43
Number of Positions86
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC43DRTH-S93
Related LinksHMC43D, HMC43DRTH-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HMC43DRTH-S93 Details Description
Related parts for HMC43DRTH-S93
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC 8 BIT 10US DAC S/O 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 18POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES 800 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG RED 1000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf