Honeywell Microelectronics & Precision Sensors HPB100FTTA
HPB100FTTA picture photo
Mfg. Part Number
HPB100FTTA
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
BAROMETER
Datasheet Download
HPB100FTTA.pdf
Availability of HPB100FTTA
QUANTITY
HPB100FTTA Order Process
Ship out your order
Specifications of HPB100FTTA
Internal Part NumberEIS-HPB100FTTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure7.25 PSI ~ 17.4 PSI (50 kPa ~ 120 kPa)
Output TypeTTL
Output-
Accuracy±0.012 PSI (±0.08 kPa)
Voltage - Supply6 V ~ 26 V
Port SizeFilter
Port StyleFiltered
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HPB100FTTA
Related LinksHPB10, HPB100FTTA Datasheet, Honeywell Microelectronics & Precision Sensors Distributor
HPB100FTTA Details Description
Related parts for HPB100FTTA
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
REG 3.3V 11A 12VIN HORZ 12-SIP datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V datasheet.pdf
KEYING RECEPTACLE MODULE- 12MM datasheet.pdf
IC ADDRESS DVR 1-4BIT 56SSOP datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 5V datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 5W T18 datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf