AVX Corporation HQCEGA182KAT9A
HQCEGA182KAT9A picture photo
Mfg. Part Number
HQCEGA182KAT9A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1800PF 2KV NP0 3838
Datasheet Download
HQCEGA182KAT9A.pdf
Availability of HQCEGA182KAT9A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HQCEGA182KAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of HQCEGA182KAT9A
Internal Part NumberEIS-HQCEGA182KAT9A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHi-Q®
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case3838 (9797 Metric)
Size / Dimension0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.170" (4.32mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HQCEGA182KAT9A
Related LinksHQCEGA1, HQCEGA182KAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
HQCEGA182KAT9A Details Description
Related parts for HQCEGA182KAT9A
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL FLUSH 5.12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/16-48" CLEAR datasheet.pdf
3.96 EP HDR ASY 09P NO PEG, GW datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.9A 25.2 MOHM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 13-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf