AVX Corporation HR01124J
HR01124J picture photo
Mfg. Part Number
HR01124J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RESISTOR 120K OHM 1/16W 5% AXIAL
Datasheet Download
HR01124J.pdf
Availability of HR01124J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR01124J Order Process
Ship out your order
Specifications of HR01124J
Internal Part NumberEIS-HR01124J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHR, Kyocera
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.036" Square x 0.075" L (0.91mm x 1.91mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR01124J
Related LinksHR01, HR01124J Datasheet, AVX Corporation Distributor
HR01124J Details Description
Related parts for HR01124J
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V X5R 0201 datasheet.pdf
BOARD EVAL LM5072, DP83848I datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 30A TO252-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN EDGE .050 110POS DR TH datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN SSL PLUG 3POS SOLDER datasheet.pdf
MS47 WELD SHIELD 1300MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0013UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf