Hirose Electric Co Ltd HR25-9R-16SA(71)
HR25-9R-16SA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HR25-9R-16SA(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 16POS FEMALE SLD PCB
Datasheet Download
HR25-9R-16SA(71).pdf
Availability of HR25-9R-16SA(71)
QUANTITY
HR25-9R-16SA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR25-9R-16SA(71)
Internal Part NumberEIS-HR25-9R-16SA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR25
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating1A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR25-9R-16SA(71)
Related LinksHR25-9R-, HR25-9R-16SA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR25-9R-16SA(71) Details Description
Related parts for HR25-9R-16SA(71)
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
STD-TIM FLACHSTE4,8 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 6WSON datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR SS 8-USOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 125VDC datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN 12POS 0.8MM SMT datasheet.pdf