Hirose Electric Co Ltd HR25A-9P-12P
HR25A-9P-12P picture photo
Mfg. Part Number
HR25A-9P-12P
Brief Description
CONN PLUG 12POS MALE CIRCULAR
Datasheet Download
HR25A-9P-12P.pdf
Availability of HR25A-9P-12P
QUANTITY
HR25A-9P-12P Order Process
Ship out your order
Specifications of HR25A-9P-12P
Internal Part NumberEIS-HR25A-9P-12P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR25A
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert9
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, FinishZinc, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating1A
Voltage - Rated30VAC/DC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR25A-9P-12P
Related LinksHR25A-, HR25A-9P-12P Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR25A-9P-12P Details Description
Related parts for HR25A-9P-12P
CONN RING 16-22 AWG #3/8 BUDGET datasheet.pdf
IC RF DSA 4-BIT 75 OHM 20-QFN datasheet.pdf
EXPANSION BOARD EXPERIMENT datasheet.pdf
TERMINAL SCREW EXTEND PC MNT YEL datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 36A 0.48 MOHM datasheet.pdf
RES 75.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RIVET BLIND 0.500" NYLON BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT PIN datasheet.pdf