Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM4-8-62-1
HSM4-8-62-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM4-8-62-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
HEX STANDOFF M4 NYLON 62MM
Datasheet Download
HSM4-8-62-1.pdf
Availability of HSM4-8-62-1
QUANTITY
HSM4-8-62-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM4-8-62-1
Internal Part NumberEIS-HSM4-8-62-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesHSM
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height2.441" (62.00mm)
Length - Overall2.441" (62.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM4-8-62-1
Related LinksHSM4-, HSM4-8-62-1 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
HSM4-8-62-1 Details Description
Related parts for HSM4-8-62-1
CONN EDGECARD 56POS .125 SQ WW datasheet.pdf
FUSE GLASS 300MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK 12POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 150MW 0603 datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR LT 3IN 3K/0.1% datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN 2MM HOUSING 16POS DUAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RELAY REED SPST 3V datasheet.pdf
SCR 1400V 3080A K-PUK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 100A TO220 datasheet.pdf