Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM5-9.5-38-1
HSM5-9.5-38-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM5-9.5-38-1
Brief Description
HEX STANDOFF M5 NYLON 38MM
Datasheet Download
HSM5-9.5-38-1.pdf
Availability of HSM5-9.5-38-1
QUANTITY
HSM5-9.5-38-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM5-9.5-38-1
Internal Part NumberEIS-HSM5-9.5-38-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.374" (9.50mm) Hex
Between Board Height1.496" (38.00mm)
Length - Overall1.496" (38.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM5-9.5-38-1
HSM5-9.5-38-1 Details Description
Related parts for HSM5-9.5-38-1
CARDEDGE 50POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SOT23-5 datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X16 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.21K OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
LOOP VERIFIER datasheet.pdf
1"X 4" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf