Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM6-12.7-73-2
HSM6-12.7-73-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM6-12.7-73-2
Brief Description
HEX STANDOFF M6 NYLON 73MM
Datasheet Download
HSM6-12.7-73-2.pdf
Availability of HSM6-12.7-73-2
QUANTITY
HSM6-12.7-73-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM6-12.7-73-2
Internal Part NumberEIS-HSM6-12.7-73-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2" Hex
Between Board Height2.874" (73.00mm)
Length - Overall3.374" (85.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM6-12.7-73-2
HSM6-12.7-73-2 Details Description
Related parts for HSM6-12.7-73-2
CONN HEADER 30 POS STRGHT GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 409.6MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
THERMOSTAT 100 DEG C NC FASTON datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 18A TDSON-8 datasheet.pdf
Crystal 32.7680MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
5.00MM EURO PLUG VERT ME FWE BLK datasheet.pdf