FFF HT12408000J0G
HT12408000J0G picture photo
Mfg. Part Number
HT12408000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
1016 TB SPRING CLAMP 45D
Datasheet Download
HT12408000J0G.pdf
Availability of HT12408000J0G
QUANTITY
HT12408000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HT12408000J0G
Internal Part NumberEIS-HT12408000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,010
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHT
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level12
Pitch0.400" (10.16mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HT12408000J0G
Related LinksHT1240, HT12408000J0G Datasheet, FFF Distributor
HT12408000J0G Details Description
Related parts for HT12408000J0G
LED T-5MM 660NM SRED DIFF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REDRIVER 1CH 4GBPS 8WSON datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 800 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LAMP ASMB. 208-120 FLASH VALVE datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
500 TB SPR CLA R/HOLE datasheet.pdf
FAN BLOWER 40X28MM 12VDC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf