AVX Corporation HV04AA253JAN240
HV04AA253JAN240 picture photo
Mfg. Part Number
HV04AA253JAN240
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.025UF 1KV NP0 8-DIP
Datasheet Download
HV04AA253JAN240.pdf
Availability of HV04AA253JAN240
QUANTITY
HV04AA253JAN240 Order Process
Ship out your order
Specifications of HV04AA253JAN240
Internal Part NumberEIS-HV04AA253JAN240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHV
PackagingTube
Capacitance0.025µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case8-DIP
Size / Dimension0.402" L x 0.441" W (10.20mm x 11.20mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.400" (10.16mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HV04AA253JAN240
Related LinksHV04AA2, HV04AA253JAN240 Datasheet, AVX Corporation Distributor
HV04AA253JAN240 Details Description
Related parts for HV04AA253JAN240
RES SMD 523 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FIFO REGISTER 64X4 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 16BIT BUS TXRX 3-ST 48-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
TAPE ALUM FL 19.05MM CIRC 250/PK datasheet.pdf
CABLE STR 5POS MALE-FEMALE 4M datasheet.pdf
IC REG LDO -15V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
ECCOSORB LS-SERIES 1/4X24X24 datasheet.pdf
Connector Header 44 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf