Cornell Dubilier Electronics HVMLS102M150EB1C
HVMLS102M150EB1C picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS102M150EB1C
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 150V FLATPCK
Datasheet Download
HVMLS102M150EB1C.pdf
Availability of HVMLS102M150EB1C
QUANTITY
HVMLS102M150EB1C Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS102M150EB1C
Internal Part NumberEIS-HVMLS102M150EB1C
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating150V
ESR (Equivalent Series Resistance)158 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.1A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS102M150EB1C
Related LinksHVMLS102, HVMLS102M150EB1C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS102M150EB1C Details Description
Related parts for HVMLS102M150EB1C
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIN STRAIGHT HEADER F datasheet.pdf
T-BEAM EMITTER ONLY MINI CONN datasheet.pdf
IC FLIP FLOP OCT D 3ST 20-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 6.3V X7R 0508 datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf