Cornell Dubilier Electronics HVMLS133M010EK0D
HVMLS133M010EK0D picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS133M010EK0D
Brief Description
CAP ALUM 13000UF 20% 10V FLATPCK
Datasheet Download
HVMLS133M010EK0D.pdf
Availability of HVMLS133M010EK0D
QUANTITY
HVMLS133M010EK0D Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS133M010EK0D
Internal Part NumberEIS-HVMLS133M010EK0D
PackagingBulk
Capacitance13000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)81 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.2A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS133M010EK0D
Related LinksHVMLS133, HVMLS133M010EK0D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS133M010EK0D Details Description
Related parts for HVMLS133M010EK0D
CONN PLUG 65POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 11.059MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN FPC VERT 13POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 650W datasheet.pdf