Cornell Dubilier Electronics HVMLS152M060EK1C
HVMLS152M060EK1C picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS152M060EK1C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 60V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS152M060EK1C.pdf
Availability of HVMLS152M060EK1C
QUANTITY
HVMLS152M060EK1C Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS152M060EK1C
Internal Part NumberEIS-HVMLS152M060EK1C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLS
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating60V
ESR (Equivalent Series Resistance)106 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.8A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS152M060EK1C
Related LinksHVMLS152, HVMLS152M060EK1C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS152M060EK1C Details Description
Related parts for HVMLS152M060EK1C
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO247 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC HD RADIO PROCESSOR 144HLQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 48VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
DIODE STD REC 85A DO-5 datasheet.pdf
CAP CER 750PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf