Cornell Dubilier Electronics HVMLS212M060EA0C
HVMLS212M060EA0C picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS212M060EA0C
Brief Description
CAP ALUM 2100UF 20% 60V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS212M060EA0C.pdf
Availability of HVMLS212M060EA0C
QUANTITY
HVMLS212M060EA0C Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS212M060EA0C
Internal Part NumberEIS-HVMLS212M060EA0C
PackagingBulk
Capacitance2100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating60V
ESR (Equivalent Series Resistance)72 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11.9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS212M060EA0C
Related LinksHVMLS212, HVMLS212M060EA0C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS212M060EA0C Details Description
Related parts for HVMLS212M060EA0C
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 12W datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS .200X.300 GOLD datasheet.pdf
2" (50.8MM) BUNDLE RETAINER datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL SC 2X2 1310NM datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 175A SOT227 datasheet.pdf
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 770MA 359 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W datasheet.pdf