Cornell Dubilier Electronics HVMLS213M010EA1C
HVMLS213M010EA1C picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS213M010EA1C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 21000UF 20% 10V FLATPCK
Datasheet Download
HVMLS213M010EA1C.pdf
Availability of HVMLS213M010EA1C
QUANTITY
HVMLS213M010EA1C Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS213M010EA1C
Internal Part NumberEIS-HVMLS213M010EA1C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLS
PackagingBulk
Capacitance21000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS213M010EA1C
Related LinksHVMLS213, HVMLS213M010EA1C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS213M010EA1C Details Description
Related parts for HVMLS213M010EA1C
IC DRIVER VIDEO FLTR 5CH 14TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 68K OHM 2512 datasheet.pdf
CTRLR POWER SSR 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
RES NETWORK 12 RES MULT OHM 8SIP datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" TH DUAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
RES 500K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
MKP 4UF 5% 1250VDC DRAWING T4 datasheet.pdf