Cornell Dubilier Electronics HVMLS272M075EB0A
HVMLS272M075EB0A picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS272M075EB0A
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 75V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS272M075EB0A.pdf
Availability of HVMLS272M075EB0A
QUANTITY
HVMLS272M075EB0A Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS272M075EB0A
Internal Part NumberEIS-HVMLS272M075EB0A
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)46 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current14.9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS272M075EB0A
Related LinksHVMLS272, HVMLS272M075EB0A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS272M075EB0A Details Description
Related parts for HVMLS272M075EB0A
RELAY SSR 280VAC 10A PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 20PLCC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 22.35MM datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 1.5A TO220 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf